Választási sorozatunk első részében bemutatjuk a két kecskeméti választókerületet, és némi esélylatolgatást is végzünk.
Mint ismeretes, az új választási rendszer szabályai miatt a 2018-as választás az egyéni körzetekben fog eldőlni. Ha 15-20 egyéni körzetet elveszít a Fidesz-KDNP pártszövetség, akkor nem nyer újra alkotmányozó kétharmados többséget, 40-45 körzet elvesztése esetén pedig bár nyer a választáson, a parlamenti többsége megszűnik és koalíciós kormány fog létrejönni, amit már jó eséllyel nem Orbán Viktor fog vezetni. Nézzük meg, hogy városunkat kettévágó két körzetben kik a politikai verseny fő résztvevői!
Bács-Kiskun megyei 1-es körzet
A Bács-Kiskun megyei 1-es számú országgyűlési választókerület települései és az egyes településeken a szavazásra jogosultak száma (Forrás: Választás.hu)
A választókörhöz csak Kecskemét keleti része, főleg a Széchenyiváros tartozik. A szavazópolgárok közül a kecskemétiek 48%-ot tesznek ki.
A Bács-Kiskun megyei 1-es számú országgyűlési választókerület választópolgárainak megoszlása településenként (Forrás: Választás.hu)
2014-ben a körzet mandátumát Salacz László (Fidesz-KDNP) nyerte.
A főbb pártok jelöltjei 2018-ban (ábécésorrendben):
- Lejer Zoltán (Jobbik)
- Dr. Salacz László (Fidesz-KDNP)
- Szarvas Koppány Bendegúz (Momentum)
- Szőkéné Kopping Rita (DK)
- Vágó Gábor (LMP)
A Publicus Intézet 2018 februárjában készített közvélemény-kutatást a körzetben a legesélyesebb öt jelöltről. Itt Salacz László, a kormánypártok jelöltje vezet, a második helyen Vágó Gábor (LMP), a harmadikon Lejer Zoltán (Jobbik), a negyediken Szőkéné Kopping Rita (DK), az ötödiken pedig Bodrozsán Alexandra (Momentum) áll.
Kire szavazna egy országgyűlési, választáson képviselőnek ha csak az alábbi jelöltek közül választhatna? (Összes megkérdezett, %) (Forrás: Publicus Research)
A felmérés szerint ha a másodlagos preferenciákat nézzük, vagyis az a kérdés, hogy kire szavazna a válaszadó, ha a kedvenc pártja nem állítana jelöltet, akkor a Fidesztől a Jobbikhoz, a Jobbiktól az LMP-hez, az MSZP-től pedig a DK-hoz áramlana át a legtöbb szavazó.
Ha valamilyen okból erre a pártra nem szavazhatna, melyik másik pártra szavaz(na) az országgyűlési választáson? (Pártpreferenciával rendelkezők, %) (Forrás: Publicus Research)
Arra is rákérdeztek, hogy a fő jelöltek közül kit mennyire tartanak alkalmasnak a térség országgyűlésben való képviseletére. Itt is Salacz László lett a legelismertebb Szőkéné Kopping Rita előtt.
Mennyire tartja alkalmasnak, hogy Kecskemétet és egyes környező településeket (Bács-Kiskun megye 1-es választókerületét) képviselje az országgyűlésben? (A politikust ismerők között, %) (Forrás: Publicus Research)
Emlékszik még Horváth Zsoltra?
Horváth Zsolt (középen) (Forrás: Kecskemet.hu)
Dr. Horváth Zsolt fogorvos 1998-tól 2014-ig fideszes országgyűlési képviselő volt, Kecskeméten négyszer választották meg. Az első Orbán-kormányban egy évig az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára volt. 2002–2006 között Kecskemét alpolgármestere is volt az egészségügyi és szociális ágazat felelőseként.
A nem túl karizmatikus politikus 2014 után kivonult a politikából, Budapestre költözött és üzleti ügyekkel kezdett foglalkozni. Neve legutóbb a Panama-papírokban bukkant fel: egy hongkongi offshore-cégnek az igazgatója, egy másik Seychelles-szigetekinek pedig a tulajdonosa – írja róla az Index.
Bizonyára Ön is könnyen fel tudja sorolni, mi mindent tett Horváth Kecskemétért a 16 éves képviselősége alatt. Ha netalán mégsem, akkor itt a lehetőség, hogy áprilisban egy nála alkalmasabb személyt küldjön a parlamentbe.
Bács-Kiskun megyei 2-es körzet
A Bács-Kiskun megyei 2-es számú országgyűlési választókerület települései és az egyes településeken a szavazásra jogosultak száma (Forrás: Választás.hu)
Ebben a kerületben található Kecskemét másik, nagyobbik része. A szavazópolgárok 74%-a kecskeméti a kerületben.
A Bács-Kiskun megyei 2-es számú országgyűlési választókerület választópolgárainak megoszlása településenként (Forrás: Választás.hu)
2014-ben ezt a választókört is a Fidesz-KDNP jelöltje, Dr. Zombor Gábor nyerte meg.
A főbb pártok jelöltjei 2018-ban (ábécésorrendben):
- Bodrozsán Alexandra (Momentum)
- Király József (MSZP-P)
- Radics Tivadar (Jobbik)
- Dr. Tóth Szilárd (LMP)
- Dr. Zombor Gábor (Fidesz-KDNP)
Ez a körzet sem tartozik a billegő vagy kétesélyes körzetek közé. A Taktikaiszavazas.hu honlap szavazatbecslése szerint Zombor lesz a befutó és a Kireszavazzunk.hu oldal is így vélekedik. A főbb ellenzéki pártok jelöltjei az 1-es körzethez hasonlóan itt is egymással versenyeznek, az ellenzéki szavazatok szétforgácsolódása miatt a parlamentben nem túl aktív Zombornak az elmúlt hetek botrányai ellenére sincs mitől tartania. A legesélyesebb ellenzéki jelölt mindkét honlap szerint a jobbikos Radics Tivadar, ő várhatóan 20% körüli szavazatot kap. Az MSZP-s Király József a második, neki kis lemaradással 18%-ot jósolnak a honlapok.
Az ún. kamu- és viccpártokról
Sok szó esik mostanában arról, hogy az új választási rendszer lehetővé teszi, hogy százmilliós állami támogatást kapjanak olyan pártok is, amelyek semmiféle érdemi tevékenységet nem végeznek. Szerencsére Kecskeméten a választási bizottság ezeket a szervezeteket kiszűrte. Jelen állás szerint 17 és 16 indulót visszautasítottak a két körzetben. Nem állítjuk tehát, hogy az alábbiak kamupártok lennének, egyszerűen csak ritkán vagy talán még sohasem kerültek reflektorfénybe a közjóért végzett tevékenységükkel.
Az 1. körzetben Brem László a Sportos és Egészséges Magyarországért Párt (SEM), Iváncsó Anikó pedig az Origó Párt (OP) jelöltje.
A 2. körzetben Vidám Mária lesz a SEM jelöltje.
Vannak azonban régi ismerősök is. Az 1. körzetben a Bokros Lajos-féle Modern Magyarországért Mozgalom (Moma) Dr. Károlyi Zoltán, valamint a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) Tormási György személyében állított jelöltet. A 2. körzetben a Thürmer Gyula-féle Munkáspártot Csernus Viktorné képviseli.
Egyelőre úgy néz ki, hogy sokak bánatára a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) jelöltjei nem fognak a kecskeméti szavazólapokon szerepelni, rájuk csak pártlistán lehet szavazni.
Ilyen lesz az országos listás szavazólap. (Forrás: Index.hu)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.