Mint az a helyi médiából ismert, 2017. december 21-én Hugyecz Zoltán vállalkozó és Falusi Norbert kecskeméti LMP-s önkormányzati képviselő saját kezdeményezésükre kis fényvisszaverő anyagból készült zászlócskákat helyeztek el városunk öt forgalmas gyalogátkelőhelyénél. A zászlócskák azonban pár nap alatt el-eltünedeztek, ma már csak hírmondónak akad egy-egy belőlük, a legtöbb edény üres. Mi történhetett? Vajon csak ennyi erő volt az elképzelésben?
A szervezők korábban elmondták: az akció célja, hogy a közelmúltban megszaporodott gyalogosokat érintő közúti balesetek miatt felhívják az autósok figyelmét a veszélyes csomópontokban arra, hogy mások át szeretnének kelni az úton, a gyalogosok számára pedig segítséget szerettek volna nyújtani a biztonságos átkeléshez. Az ötlet Gödöllőről származik, ahol is egy halálos kimenetelű baleset után telt be a helyi lakosoknál a pohár, és saját maguk próbáltak tenni valamit az ügyben. A szomorú téli statisztika nálunk is napról napra hosszabb.
Falusi Norbert LMP-s képviselő és Hugyecz Zoltán zászlókat helyez el egy zebránál
Bár a KRESZ szerint a járművezetőknek a zebrát fokozott óvatossággal, csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy a jármű meg tudjon állni, amennyiben szükséges, ezt sokan figyelmen kívül hagyják. Emellett a gyalogosok is sokszor figyelmetlenek, szabályszegők, nem a kijelölt gyalogátkelőn mennek át, vagy takarásból lépnek ki körültekintés nélkül az útra. Az emberi tényezőn, a megfelelő közlekedési kultúrán kívül azonban sokszor olyan feltételek is hiányoznak, amik relatíve csekély anyagi ráfordítással könnyedén biztosíthatók lennének. A hibás LED-es világítótestek kicserélése, a nem Szegedról távvezérelt, hanem helyben, a sötétedéskor bekapcsolódó közvilágítás, a lekopott útburkolati jelek pótlása, a zebrák közelében a maximális sebesség betartásának ellenőrzése, a kilátást akadályozó parkoló autók elszállítása, a KRESZ gyerekeknek való oktatása, a forgalom monitorozása és a forgalomirányítás áttervezése mind olyan dolog, amit normális országokban rutinszerűen végeznek a hatóságok. Ott vannak szakemberek, akiknek az a dolguk, hogy ezeket a problémákat időben felismerjék és megoldják őket, mert ezért kapják a fizetésüket.
Szép dolog a polgári aktivitás, de lássuk be: ezek a zászlócskák valójában csak pótmegoldások, annak is meglehetősen primitívek. Nem a civileknek kell saját pénzükből akciózni, és nem arra kell bazírozni egy város közlekedését, sőt: emberéleteket, hogy hátha nem lopják el a kis zászlókat a gyerekek és a gyermeteg lelkű felnőttek. Egyszeri figyelemfelkeltésre jó volt az ötlet, de ide komoly megoldás kell, nem ad hoc dolgok! Még csak nem is nekünk kell a spanyol viaszt feltalálni, mivel már kipróbált közlekedésbiztonsági eszközök léteznek a gyalogosok valódi védelmére.
Lássunk közülük néhányat Kecskemét más helyeiről és a nagyvilágból!
Figyelemfelhívó színes aszfalt, ami rossz látási viszonyok között akár 70 százalékkal könnyebben észlelhető a hagyományos aszfaltnál:
(Fotó: Origo.hu)
Nem csak színes, de nagyobb tapadású speciális aszfalt, amely csökkenti a fékutat:
(Fotó: Origo.hu)
Az útburkolatba áthaladáskor más hangot keltő rovátkák a gyalogátkelőhely előtt. (A képen a kecskeméti Piaristák tere látható. A gyalogosvédők ide is tettek zászlócskákat, vagyis szerintük a rovátkák egyelőre kevésnek bizonyultak.)
(Fotó:Google.com)
Egy komplex megoldás Angliából:

Tréfás és állítólag hatékony a 3D zebrafelfestés Izlandról:

A gyalogosoknak is lehet üzenni (USA):

Szintén jó példa a kecskeméti Deák Ferenc téri átkelő biztosítása a Városháza mögött: itt egy bukkanó lassítja az amúgy is csökkentett forgalmú útszakaszon áthaladó autók sebességét, és külön figyelemfelhívó sárga keretes, sárga villogóval rendelkező tábla van kitéve:

Amikor kis zászlókkal kell integetni abban bízva, hogy talán így nagyobb eséllyel ússza meg a „nagyvárosi kalandtúrát” az egyszeri gyalogos, akkor valami nagyon elromlott valahol. Nálunk a rendőrség, a közút kezelői és fenntartói felelőssége megkerülhetetlen. Vajon itt mindent megtettek 2017-ben, amivel csökkenteni lehet a balesetek számát?
Hugyecz Zoltán mindenesetre bizakodó. A két ünnep között pótolja az eltűnt zászlócskákat, amikkel pár napig – amíg valószínűleg azok is el nem tűnnek – még integethetünk az autósoknak, illetve integethetnek nekünk, attól függően, hogy hogyan közlekedünk. Talán még lelkes támogatók is akadnak a későbbiekben. De azon túl, hogy télen jobban figyelünk egymásra, elvárhatjuk, hogy városunk vezetői lépjenek végre túl az év végi felfokozott sikerpropagandán és 2018-ban már valódi megoldásokkal szolgáljanak a valódi problémákra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.