Közösen ünnepelték a magyar polgári forradalom kitörésének 170. évfordulóját a kecskeméti polgárok és az ellenzéki pártok helyi képviselői a főtéri Kossuth-szobor előtt. A szónokok a mintegy kétszáz fős egybegyűlt tömeg előtt arról beszéltek, hogy a 12 pont követelései ma is aktuálisak, és mindenkit szavazásra buzdítottak.
Bár országosan még nem jött létre, Kecskeméten egy napra megvalósult az ellenzéki együttműködés. Miután a kormánypárt rejtélyes okokból március 14-ére helyezte át a városi megemlékezést, és ezzel átengedte a terepet az ellenzéki pártoknak, azok éltek is a lehetőséggel. Közösen ünnepelt a Jobbik, az LMP, az MSZP, a DK és a Momentum. A felszólaló politikusok párhuzamot vontak 1848 követelései és a mai helyzet között. Mindannyian arról beszéltek, hogy a szabad sajtó, a felelős minisztérium, a közteherviselés, a törvény előtti egyenlőség ma mind hiányzik, ezért április 8-án el kell menni szavazni ahhoz, hogy '48 céljainak megvalósításához közelebb kerülhessünk a kormányváltás után.
Az első felszólaló Király József (MSZP) önkormányzati képviselő volt, aki rövid történeti ismertetés után arról beszélt, hogy a 12 pont ma is zsinórmérték kell legyen. „Ma nincs Nemzeti Bank, csak egy pénzmosoda van, ahonnan milliárdokat szerveznek ki a kiváltságosok maguknak, hogy aztán cégeket vásároljanak és luxusvillákban éljenek” – mondta Király.
Király József önkormányzati képviselő beszéde (videó)
Ezután Szőkéné Kopping Rita (DK), Radics Tivadar (Jobbik), Vágó Gábor (LMP), Bodrozsán Alexandra és Szarvas Koppány Bendegúz (mindketten Momentum) mondta el ünnepi gondolatait.
Szőkéné Kopping Rita a városi ünnepség március 14-re történt áthelyezése ellen tiltakozott.
Radics Tivadar az 1848-as forradalmárok mai emberek számára való példamutatását méltatta.
Vágó Gábor szerint a 12 pont kidolgozásához kellett Kossuth víziója, Irinyi rendszerező munkája, Jókai írói vénája, de mindez semmit nem ért volna, ha nincs a nép bátorsága, ami kinyittatta a nyomdát és ezzel létrehozta a sajtószabadságot.
Bodrozsán Alexandra a fiatalok forradalomban játszott fontos szerepét hangsúlyozta.
A politikai beszédek mellett Gyöngyösi Szabó Katalin Petőfi Sándor „A márciusi ifjak”, Zolnai Imre pedig a „15-dik március” című verset adta elő.
A rendezvény végén megkoszorúzták a Kossuth-szobrot.
Bodrozsán Alexandra és Szarvas Koppány Bendegúz képviselőjelöltek (Momentum) (Fotó: Facebook)
Dr. Tóth Szilárd és Vágó Gábor képviselőjelöltek (LMP) koszorút helyeznek el a Kossuth-szobornál (Fotó: Facebook)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.